Když emoce ovládnou talíř: jak se vymanit z emočního stravování

Obrázek pestrého talíře s různými druhy jídla, symbolizující vztah mezi emocemi a jídlem

Aktuálně se nacházím téměř na konci svého druhého těhotenství a moje váha má více ciferné číslo, než bych si přála. Vede mě to k častějšímu přemýšlení o tom, jestli a jak půjdou ty těhotenská kila dolů. V hlavě si představuji, jak budu celé léto jíst zdravě a cvičit a pak mi vždycky dojde, že vlastně asi budu kojit a možná to celé bude jinak. 

Uvědomuji si, že změny v těle během těhotenství a kojení jsou přirozené a důležité pro zdraví matky i dítěte. Z chytrých knih a článků se snažím brát ponaučení, že je důležité neunáhleně shazovat váhu, ale raději se soustředit na zdravý životní styl a postupné a trvalé snižování váhy. Kojení může pomoci při hubnutí, ale není to automatické a záleží na individuálních faktorech. Důležité je poslouchat své tělo a dávat mu to, co potřebuje. Zkrátka, snažím se být k sobě laskavá.

Kde však je ta pomyslná hranice laskavosti k sobě a dítěti a kde už je jezení za hranou? Jak moc se nechávám ovládat pocity chutí a hladů a jak moc poslouchám své tělo, které jasně říká, mám hlad?

Máte někdy pocit, že když jste smutní, zoufalí, nebo naopak nadšení a plní energie, najednou máte chuť se přejídat a hledat útěchu v jídle? Nebo že při stresu přemýšlíte, co si dát k snídani místo toho, abyste řešili problém? No, řekněme si upřímně, kdo by nechtěl mít tajemnou mozkovou spojnici mezi pocity a oblíbenými dobrotami?

Bohužel, tohle je přesně ten případ, kdy nás naše emoce mohou trochu zmást.

Možná jste si všimli, že když se cítíte špatně, výběr jídel se často točí kolem tučného, sladkého, nebo jednoduše nezdravého jídla. To je způsobeno tím, že když jíme něco, co nás baví, naše tělo produkuje endorfiny, tzv. hormony štěstí, které nás dočasně zvednou. A kdo by nechtěl být šťastný, že jo?

Ale pozor, naše tělo si může vytvořit návyk na tohle emoční jednání s jídlem, což může vést k dalším problémům, jako je obezita, cukrovka, nebo problémy s trávením. Navíc, když si pochutnáváme na tučných a nezdravých jídlech, náš mozek zvyšuje produkci kortizolu, což je stresový hormon.

I když tučné jídlo na chvíli uleví od problémů, dlouhodobě může situaci jen zhoršit.
Co s tím tedy udělat? Prvním krokem je si uvědomit, že emoce a jídlo jsou často spolu spojeny, ale nemusí být. Můžete si vytvořit zdravé návyky, jako je pít vodu místo sladkých nápojů, vyhledávat zdravé potraviny s vysokým obsahem vitamínů a minerálů a najít jiné aktivity, které vás budou bavit. Také byste mohli začít uvažovat o tom, proč se cítíte tak, jak se cítíte, a zkusit řešit problémy jinak než jídlem.

Takže, ať už jste ve stavu euforie nebo zoufalství, myslete na to, že jídlo by nemělo být jedinou cestou k řešení vašich emocí. Můžete najít spoustu způsobů, jak se naučit správnému přístupu ke stravování a najít si cestu k duševnímu zdraví. Nebojte se vyhledat pomoc a podívat se na tento problém z jiného úhlu pohledu. Vaše psychické zdraví a pohoda jsou přece pro vás to nejdůležitější!

Samozřejmě, že jedna srandička na závěr není tou hlavní věcí. Pokud čtete tento článek a cítíte se být v pasti emočního jídla, nebo máte pocit, že máte s jídlem nějaký problém, neváhejte se mnou spojit. Nabízím terapii metodou RUŠ, která vám pomůže najít skutečnou příčinu vašich problémů s jídlem a psychikou. Není třeba se stydět nebo trpět tímto problémem sami, ráda vám pomohu najít řešení.

Hana Peinlichová
Jsem certifikovaná terapeutka s láskou k osobnímu rozvoji. Moje mise? Pomáhat vám zvládnout každodenní výzvy s úsměvem a hravostí, sdílejíc moje osvědčené know-how. Společně objevíme, jak si vykouzlit štěstí každý den. Můj příběh si přečtete tady
  • eBook zdarma – Jak zlepšit partnerskou komunikaci
    7 kroku ke zlepšení partnerské komunikace

    partnerská komunikace, 7 kroků ke zlepšení

  • Vidíme se na facebooku:-)
  • Nejnovější články
  • Stáhněte si nyní ebook plný tajemství

    Jak jednoduše zlepšit partnerskou komunikaci a domácí vztahy pomocí 7 osvědčených triků.