Skrytá tvář sociálních sítí a hledání skutečného štěstí

Odhalení Skryté Tváře Sociálních Sítí: Cesta k Autentickému Štěstí

Podléháš taky občas tlakům sociálních sítí? Uvědomuješ si ho? Máš nad ním kontrolu? Na sítě si podle průzkumů chodíme odpočinout pobavit se, inspirovat se a něčemu se naučit. Je to tak vždycky? Anebo se někdy přistihneš, jak scroluješ mobilem jednotlivé příspěvky a místo inspirace jde tvá energie a nadšení dolů?

Dnes jsem pro tebe napsala článek o tom, jak tenká hranice může být mezi realitou a fikcí sociálních sítí. Mezi tím, co je pro nás odpočinek a zábava a co už bohužel ne. Zvláště ve dnech, kdy jsme unavené, nedaří se nám a o slovo se hlásí melancholie a smutek. A co si budeme, takový den má každá z nás minimálně jednou v měsíci, že?

Je ráno,

Je ráno, stojím před oknem svého bytu, v ruce držím telefon a procházím profily na sociálních sítích. Každý snímek, každé video se zdá být dokonalé – luxusní dovolené, designové interiéry, úsměvy šťastných rodin. A pak je tu můj odraz v okně – jen obyčejná žena ve svém malém bytě, která sní o větších a lepších věcech. „Co dělám špatně?“ ptám se sama sebe.

Je to zrcadlo nebo maska?

Všichni to víme, ale často si to zapomínáme připustit – sociální sítě jsou iluzí. Prezentují ideální svět, kde všechno vypadá lépe, než ve skutečnosti. Sama jsem se občas přistihnu, jak závidím „dokonalým“ životům, které vidím online, ačkoli v hloubi duše vím, že to, co vidím, je pečlivě upravená realita. Tyto chvíle zamyšlení mě přivedly k zásadní otázce: „Je to opravdu skutečnost, nebo jen klam sociálních sítí?“ Co mi tyto pocity šeptají, jaká je jejich podstata?

Nedávno jsem narazila na profil úžasné blogerky, která sdílela svůj životní styl plný luxusu a radosti. Holčina, se zdánlivě podobným věkem, dětmi, zájmy… Všechno ale vypadalo být lepší než u mě. Hezčí a větší bydlení, lepší oblečení, vybavení bytu, častější dovolené… a tak bych mohla pokračovat dál. Dívám se kolem sebe – na můj skromný byt, na prostředí, které mi najednou připadá tak vzdálené od toho, co vidím na obrazovce. Sesypala jsem se. Chvíli jsem se litovala, byla smutná a dovolila smutku vstoupit do mého života a v tu chvíli jsem si uvědomila něco důležitého. Co když nedělám nic špatně? Co když je můj život přesně tam, kde má být?

Ezoteričtí guru často říkají: „Vše se děje pro nás, ne proti nám.“ A přestože se to může zdát jako klišé, našla jsem v těchto slovech útěchu. Začala jsem přemýšlet o tom, co mi můj skromný byt dává – teplo domova, bezpečí, lásku mé rodiny. A najednou mi ten „dokonalý“ život na sociálních sítích přišel povrchní. V těch věcech, které mi vadily, jsem našla to, co na nich mám ráda.

Porovnávání, Citlivostní analýza v akci

Mým vysvobozením bylo zároveň i to, co mě do smutku dostalo – porovnávání. Technika, kterou když použiješ správně, pak bude pracovat pro tebe a né proti tobě.

COŽE???? To si snad dělá srandu? Nedělám! a teď tě naučím, jak na to.

Citlivostní analýza v každodenním životě ti pomůže lépe rozumět, jak různé činnosti a situace ovlivňují tvé pocity a celkovou spokojenost. Představ si, že každé rozhodnutí nebo zvyk ve tvém životě je jako knoflík na zesilovači zvuku. Každý knoflík (například práce, vztahy, zdraví, zábava) mění „melodii“ tvého života – jak se cítíš a jak vnímáš svět kolem sebe.

Jak na to:

 1. Vyber si jednu věc ve svém životě (například práci), kterou na chvíli necháš být a nijak ji neměníš. To bude tvůj stabilní bod. Všechno ostatní můžeš upravovat.
 2. Zaměř se na jinou věc (třeba na cvičení) a začni s ní experimentovat – zkoušej, co se stane, když ji ve svém životě zvýšíš nebo snížíš. Třeba si dáš za cíl věnovat se víc sportu a pozoruješ, jak se kvůli tomu cítíš a jak to ovlivní tvůj život.
 3. Pozoruj a přemýšlej, jaké změny tyto úpravy přinášejí do tvého života a jak se kvůli nim cítíš. Je důležité si všímat nejen toho, co se změní přímo (například že budeš ve větší formě), ale i toho, jak se to projeví ve vztahu k ostatním věcem ve tvém životě (možná budeš mít víc energie do práce).
 4. Opakuj tento proces s různými částmi svého života, vždy s jednou, kterou necháš stálou, a s ostatními, které měníš. Tím zjistíš, co na tebe má největší vliv a co ti přináší největší radost a spokojenost.

Tento přístup je jako ladění rádia. Někdy zjistíš, že když „zvýšíš basy“ (například trávíš víc času s přáteli), „melodie“ tvého života bude znít lépe. Občas možná zjistíš, že musíš „snížit hlasitost“ (například pracovat méně), abys našla lepší rovnováhu. Experimentováním a pozorováním se můžeš naučit, jak lépe řídit svůj život a najít cestu k většímu štěstí a spokojenosti.

Abys měla příklad, jak tahle metoda fungovala u mě

Když jsem si vyladila svou přítomnost s tím, co jsem viděla u influencerky na sítích, uvědomila jsem si, že například sice bydlím v malém bytě, mám však skvělého muže, který má často volno, rád s námi tráví čas a je mi oporou. Mám úžasné děti, které mezi sebou mají opravdu skvělý vztah a taky bydlíme skoro v centru Prahy, a to je co se dopravy kamkoliv, zkrátka počítá.

Při představě, že sice máme velký obří byt s terasou, ale všude to máme daleko, můj muž by pracoval od rána do večera a děti se hádaly a zavíraly před sebou ve svých pokojíčcích? Uznej, jediné, co by na tom bylo fajn, by byl onen větší byt, že?:-)

POZOR na konec

Tím vším, co ses tady dočetla, neříkám nepřej si velké věci, měj malé cíle apodobně. NAOPAK, přát si a mít záměr, to je skvělá věc. Tímto ti ukazuji možnosti a cesty, jak se ze špatného TEĎ vyladit na krásné TEĎ A TADY.

Dnešek tvoří zítřek, tak se vylaď už dnes, ať máš ještě krásnější zítřek, než si dokážeš představit.

s láskou,

Hanka

Hana Peinlichová
Jsem certifikovaná terapeutka s láskou k osobnímu rozvoji. Moje mise? Pomáhat vám zvládnout každodenní výzvy s úsměvem a hravostí, sdílejíc moje osvědčené know-how. Společně objevíme, jak si vykouzlit štěstí každý den. Můj příběh si přečtete tady
 • eBook zdarma – Jak zlepšit partnerskou komunikaci
  7 kroku ke zlepšení partnerské komunikace

  partnerská komunikace, 7 kroků ke zlepšení

 • Vidíme se na facebooku:-)
 • Nejnovější články
 • Stáhněte si nyní ebook plný tajemství

  Jak jednoduše zlepšit partnerskou komunikaci a domácí vztahy pomocí 7 osvědčených triků.