Domácí Kabaret: Jak Přežít a Pobavit se s Dětmi, Když Plány Ztroskotají

Ah, pátek! Den, kdy všechno jde jako po másle, plány jsou sestaveny s vojenskou přesností, a vy, ano vy, supermáma, máte vše pod kontrolou. Na programu je návštěva ZOO, a vaše ratolesti se nemohou dočkat. Pak ale přijde ten malý, nepříjemný zvrat – čas je protivný společník a najednou je jasné, že ZOO dneska prostě a jednoduše stihnout nelze. To je tedy pěkná šlamastyka!

Ale nevzdáváte to. Se slovy útěchy slibujete návštěvu ZOO na další den.

Jenže, jak to už bývá, přes noc se v domácnosti usídlí zákeřný kašel a teplota, a vaše víkendové plány jdou k vodě rychleji než lodě na divoké řece. Aha, takže víkendový maraton „Jak se nezbláznit doma s dětmi“ právě začal!

Když pak domácí karanténa připomíná scény jako z apokalyptických filmů (jen s méně zombie a více hraček roztroušených všude), je čas na změnu strategie. Proč? Protože, milé maminky, i v této zdánlivě beznadějné situaci se skrývá příležitost pro zábavu, smích a možná i trochu toho klidu (ano, čtete správně, klidu!).

Pojďme si tedy představit, jak z toho ven:

 • Stanovte si priority – bordel versus pořádek. Opravdu potřebujete, aby každý polštář byl na svém místě? Nebo stačí, když se neztratíte v hromadě hraček?
 • Najděte si chvíli pro sebe – meditace v chaosu? Ano, je to možné! Zkuste to, když si hrajete s dětmi – třeba při stavění lega můžete ve své mysli plánovat další útěk do ZOO.
 • Sněte o budoucnosti – co všechno podniknete, až zase všichni nabijete baterie a kašel se vypaří do ztracena?
 • Přeorientujte se – která část na domácím vězení s vašimi dětmi doma vás vyčerpává nejvíce? Dá se něco z toho vyřadit nebo změnit? Pokud je odpověď ano, udělejte aktivní kroky k tomu to udělat.
 • Užijte si čas s dětmi – tohle je vaše šance být kreativní. Z povinností udělejte hru. Kdo nejrychleji posbírá hračky, dostane medaili (nebo aspoň extra objetí).
 • Vyzkoušejte štafetový běh – při první příležitosti si vyžádejte pomoc partnera, babičky nebo přítele, abyste mohla chvíli odpočívat. Ať už jde o procházku, nebo jen o hodinu spánku, každá minutka se počítá.

A na závěr, mám pro vás zlatý tip, jak si zachovat zdravý rozum a možná i trochu sebeúcty, když se zdá, že všechno jde proti vám. Vezměte tužku a papír (nebo otevřete poznámku v telefonu, jestli jste moderní duše) a sepište seznam věcí, se kterými potřebujete pomoci. Ano, je na čase zapojit do této domácí šarády i vašeho partnera, protože, jak známo, v týmu je síla!

Nepište jen „hlídej děti“, buďte konkrétní. Potřebujete půlhodinu na četbu v klidu? Zapsat. Chcete, aby jednou za den vyvenčil psa, aby se děti mohly věnovat vzdělávacímu programu místo dovádění v bahně? Přidejte to tam. Nebo snad toužíte po tom, aby jednou týdně připravil večeři (a ne, pizzu z donášky nepočítáme)? Dejte to na seznam.

Komunikace je klíčem k úspěchu. Tento seznam vám nejen pomůže vyjasnit si, co potřebujete k udržení duševní pohody, ale také dá vašemu partnerovi jasný plán, jak může přiložit ruku k dílu. A kdo ví, možná to v něm probudí skrytého superhrdinu, který všechny ty domácí úkoly zvládne s úsměvem.

Milé maminky, ačkoliv se může zdát, že jste uvězněny v domácím vězení s malými zločinci, nezapomeňte, že každá situace se dá obrátit ve váš prospěch. Smějte se nepřízni osudu, objímejte chaos a pamatujte si, že i v těch nejdivočejších dnech se skrývá krása a radost.

Hana Peinlichová
Jsem certifikovaná terapeutka s láskou k osobnímu rozvoji. Moje mise? Pomáhat vám zvládnout každodenní výzvy s úsměvem a hravostí, sdílejíc moje osvědčené know-how. Společně objevíme, jak si vykouzlit štěstí každý den. Můj příběh si přečtete tady
 • eBook zdarma – Jak zlepšit partnerskou komunikaci
  7 kroku ke zlepšení partnerské komunikace

  partnerská komunikace, 7 kroků ke zlepšení

 • Vidíme se na facebooku:-)
 • Nejnovější články
 • Stáhněte si nyní ebook plný tajemství

  Jak jednoduše zlepšit partnerskou komunikaci a domácí vztahy pomocí 7 osvědčených triků.