Novoroční předsevzetí, aneb jak jsem přestala kouřit

Titulní obr k článku o tom, jak jsem přestala kouřit

Po skoro třech týdnech vánočního a silvestrovského obžerství mnoho lidí přijímá výzvu nového roku a dává si novoroční předsevzetí.

No jo, ale po 14 dnech je všemu ámen a lidé se vrací do svých původních kolejí. A po předsevzetí se zapráší, jako po teplých buchtách od babičky. Jak je to možné, vždyť moje vnitřní motivace je tak vysoká? Já to přeci doopravdy chci! Tak proč jsem to ZASE nezvládla? Říkám si…

Všude píšou, že zvládnu vše, když opravdu chci, a pak… po ani ne 3 týdnech konec, selhání. Co jsem tedy udělala špatně? Kde je chyba?

Řeknu Vám, jak to je. Jak to s těmi předsevzetími ve skutečnosti funguje. Vnitřní motivace na konci roku, respektive na jeho začátku, sice bývá poměrně vysoká, často však nebývá ta správná.

Jak jako správná? Co to mele? Motivace je přeci jen jedna, nebo ne?

A v tom je ten háček. Nový rok nás vlastně vyhecuje k prvnímu kroku a pak už je to spíš o tom, jak máme silnou vůli a jak se umíme poprat s těmi našimi vnitřními démony, čertíky a strachy, kteří nám umí pořádně mluvit do života.
A jak to vím? Sama jsem například kouřit přestávala několikrát. Už moje máma mi říkala, že přestat kouřit je údajně nejjednodušší věc na světě, ona sama to udělala minimálně 40x :-).
Až po čase jsem přišla na to, že tento výrok je často připisován Marku Twainovi, americkému spisovateli a humoristovi. Původní anglický citát zní:

„Quitting smoking is easy. I’ve done it a thousand times.“

Tento vtipně formulovaný citát odráží Twainův známý humor a schopnost trefně komentovat lidské slabosti a paradoxní chování. Mark Twain byl známý svou láskou k doutníkům a často se obracel k tématu kouření ve svých dílech a výrocích.

Je tedy možné, že HEC nového roku je silnější než naše motivace a pak často ty předsevzetí končí stejně rychle, jako vznikly.

4. tipy jenž mi pomohly ustát odvykání

Správně tušíte, nepřestala jsem kouřit 1.1. I přes to mám pro vás tipy, které odvážlivcům, kteří si nový rok vybrali ke skončení návyku, mohou pomoci a nebo je můžou povzbudit:-).

Jak je tedy možné, že už více než 7 let nekouřím? Kdybych odečetla malé uklouznutí před těmi sedmi lety, bylo by to už dobrých 13 let. Jaké je to kouzlo? 
  1. Je to pevné rozhodnutí. Prostě se rozhodnete, že skončíte, a za tím si stojíte. Jste připravení na to, že to bude hrozné, budete mít „absťák“, ale vy to dáte, zvládnete a překonáte.
  2. Mít připravenou kotvu. Co to znamená? Pokud jde o zvládání závislosti na čemkoliv, dřív nebo později přijde chuť na onu drogu, v mém případě cigaretu. Je to jasná věc, která nastane a vy na ni musíte být připravení. Mě nejlépe fungovala kotva, kdy jsem místo cigarety si šla vyčistit zuby (doporučuji zařadit něco zdravého a ne například jídlo, abyste si nevytvořili návyk na něco jiného). A co když jste v práci nebo někde a zrovna máte tu mega chuť a nejde si jít vyčistit zuby? Pomáhá například zhluboka dýchat.
  3. Třetí a nejdůležitější bod, který zabere na 100%, a to vám slibuji!, je – jakmile přestanete kouřit, už si nesmíte NIKDY znovu zapálit. Nikdy :-). Jak jednoduché, že?
  4. Vyhýbejte se místům i situacím, při kterých jste zvyklí kouřit. Váš mozek si často asociuje tento zlozvyk s různými jinými zvyky, proto stačí aby přišla daná situace a v mozku se spustí signál chutě na cigaretu. Vy si pak automaticky zapálíte, ani nevíte proč.

Osobně jsem měla kouření spojené s pěknými situacemi, jako je kávička, drink s přáteli apod. Výhodou pro mě bylo zrušení kouření v restauracích a spousta nekuřáckých kamarádů. Bylo pro mne opravdu překvapení, že ten, kdo koho omezoval, jsem byla opravdu já sama sebe, protože 99% mých přátel nekouřilo, díky čemuž bylo mé odvykání o to snadnější. Nechodili kouřit oni, nechodila jsem já a navíc mě ani nestahovali k tomu, abych si dala – jedna přeci nevadí… Omyl – Vadí (viz bod 3).

Třetí bod se přiznám, propůjčila jsem si ho z knihy „Jak přestat kouřit“. A pro vážné zájemce o zbavení se tohoto závislostního zlozvyku ji doporučuji si přečíst.

Přiznám se, že první dny i měsíce pro mě byly těžké. Stačilo, abych se dostala do situace, se kterou jsem měla spojené kouření a příjemné emoce (například drink s přáteli), a náhle jsem byla na hraně pokušení. Ještě rok, možná dva po mé poslední cigaretě, jsem se přistihla, že při odéru cigarety pasivně nasávám (hlavně nenápadně) tu „vůni“. A jak se říká, jednou to přijde, přišlo to.

Dnes už nejen, že jsem nikotin free, zároveň na něj nemám chuť, ani pomyšlení, a to za žádných okolností. Jsem na sebe pyšná a vděčná sama sobě za to, že jsem tenhle milník zvládla. A věřím, že můj muž (nekuřák) i mé děti taky :-).

Dejte mi do komentáře, či zprávy, vědět, jak jste na tom vy? Podařilo se vám někdy dostat ze závislosti na čemkoliv? A jak jste to zvládli? Těším se na to a přeji vám krásný leden plný úspěchů.

Logo, podpis, Hanka Peinlichová
Hana Peinlichová
Pomáhám ženám stát se manažerkami svého života tím, že je učím, jak efektivně plánovat svůj čas a najít rovnováhu mezi prací, rodinou a osobními sny. Díky mým praktickým nástrojům a strategiím mohou žít spokojenější a naplněnější život bez zbytečného stresu. Ukazuji jim, jak lépe využít svůj čas, aby se mohly věnovat tomu, co je pro ně skutečně důležité a co je naplňuje. Můj příběh si přečtete tady
  • eBook zdarma – Jak zlepšit partnerskou komunikaci
    7 kroku ke zlepšení partnerské komunikace

    partnerská komunikace, 7 kroků ke zlepšení

  • Vidíme se na facebooku:-)
  • Nejnovější články
  • Stáhněte si nyní ebook plný tajemství

    Jak jednoduše zlepšit partnerskou komunikaci a domácí vztahy pomocí 7 osvědčených triků.